Sądy
Sądy
Wykaz sądów przewidzianych do likwidacji. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 30 Styczeń 2012 07:33

Wykaz sądów przewidzianych do likwidacji.


http://static.presspublica.pl/red/rp/pdf/prawo/projekt%20rozporzedzenia%20ministra%20w%20sprawie%20sadow.PDF

 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 01 Sierpień 2011 21:35

Kamery na salach sądowych

Autor: Anna Sergiej

Od listopada 2011 roku rozprawy w Sądach Okręgowych i Apelacyjnych będą nagrywane. Zakres rejestrowanych spraw na razie będzie dotyczyć wyłącznie spraw cywilnych.


Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło szczegółowy harmonogram wdrażania projektu nagrywania rozpraw, które ma w znacznym stopniu zmodernizować polskie sądy.

To nowoczesne rozwiązanie praktykowane w wielu państwach – w Stanach Zjednoczonych, Australii, Hiszpanii, i Wielkiej Brytanii, będzie wprowadzone do 346 sal sądowych (290-sądów okręgowych, oraz 56-apelacyjnych). Katalog spraw jakie będą nagrywane dotyczy szeroko pojętych spaw cywilnych (w tym rodzinnych, gospodarczych, oraz dotyczących prawa pracy).

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego przyjęta w kwietniu 2010 roku wprowadziła możliwość nagrywania rozpraw. W 2011 czysto teoretyczny zapis staje się realną możliwością.
W okresie testowania systemu (wrzesień- listopad 2011) sędziowie, protokolanci, oraz informatycy pracujący w sądach zostaną przeszkoleni w zakresie obsługi, oraz stosowania elektronicznego protokołu.

Zmieniony: Poniedziałek, 01 Sierpień 2011 21:38
Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 01 Sierpień 2011 21:30

Sejm wbrew środowisku sędziowskiemu uchwalił zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych. Spotkało się to ze stanowczym sprzeciwem przedstawicieli władzy sądowniczej.

Natomiast my - przedstawiciele organizacji prorodzinnych – a przede wszystkim nasze Stowarzyszenie Centrum Praw Ojca i Dziecka, wyrażamy głębokie zadowolenie z każdej zmiany czy działania, które może doprowadzić do usprawnienia pracy sądów, podniesienia poziomu praworządności i zniwelowania jaskrawej dyskryminacji ojców i dzieci w ich wzajemnych prawach do siebie.

Czy oceny pracy sędziów cokolwiek zmienią, skoro nawet najgorszy, łamiący prawo czy reguły praworządności sędzia jest nieusuwalny z naszym państwie? Miejmy nadzieję, że tak.

Zapraszamy poniżej do lektury dot. posunięć zmian w Ustawie o Sądach:

http://g.wieszjak.pl/p/_wspolne/pliki_infornext/7000/7925.jpg

Zebranie Przedstawicieli Zgromadzeń Ogólnych Sędziów Okręgów wyraża stanowczy sprzeciw wobec forsowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz trybu prac legislacyjnych w tym przedmiocie – czytamy w podjętej przez samorząd sędziowski uchwale.

Nowelizacja została przyjęta przez posłów stosunkiem głosów 279 do 140 na posiedzeniu Sejmu w dniu 1 lipca 2011 roku. 

Menadżerskie zarządzanie sądami i system ocen okresowych

Nowelizacja wprowadza do obecnej ustawy m.in. nowe zasady okresowych ocen pracy sędziego określane mianem indywidualnego planu rozwoju zawodowego oraz ustanawia funkcję dyrektora sądu. Zgodnie z przepisami nowelizacji , na dyrektorach sądów spoczywać będzie odpowiedzialność za zapewnienie i sprawne funkcjonowanie infrastruktury sądu oraz efektywne zarządzanie zasobami personelu pomocniczego. Z kolei po wejściu w życie nowelizacji na prezesie sądu spoczywać będzie odpowiedzialność za zapewnienie, poprzez właściwe kierowanie pracą sędziów, referendarzy sądowych i asystentów sędziów, wysokiej jakości sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 13 Sierpień 2010 20:51

Szuflady są puste.  

 

Politycy nie są w stanie zaproponować żadnych gruntownych reform, bo tego po prostu nie potrafią. Nie znają się na gospodarce. Fot. East News/REPORTER/Andrzej Wawok             

 Fragment z rozmowy z dr. Robertem Gwiazdowskim prawnikiem, doradcą podatkowym, prezydentem Centrum im. Adama Smitha, rozmawia Joanna Jureczko-Wilk.

 

Pełny artykuł znajdziecie Państwo pod linkiem poniżej.

… „Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczpospolitej”. To prawda, ale ten napis, na ironię, wykuli na gmachu sądów komuniści. Jeszcze większą ironią jest jednak to, że wciąż wzbudza on uśmiech politowania. Obywatele do sądów nie mają żadnego zaufania.
I słusznie. Wymiaru sprawiedliwości nie da się zreformować. Trzeba wrzucić granat i zbudować wszystko na nowo. Unaoczniła to reforma prokuratury, która jest absolutną farsą. Stare układy przeniesiono jedynie do nowego urzędu. Było to oczywiste, gdy Sejm przyjął, że prokurator generalny musi mieć prokuratorskie doświadczenie. Prokuratorom powinno się w ogóle zakazać ubiegania się o tę funkcję, bo ich doświadczenie nabywane w PRL i ostatnich 20 latach jest tylko obciążeniem”. ...

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Środa, 04 Sierpień 2010 07:26

Ministerstwo sprawiedliwości: od 1 sierpnia zmiany w strukturze sądów

Resort sprawiedliwości zapowiada od 1 sierpnia zmiany w strukturze sądów; mają służyć przyśpieszeniu postępowań i odciążeniu Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Od wyroków sądów okręgowych w Ostrołęce i Płocku apelacje będą składane do sądów w Białymstoku i Łodzi.

Według ministerstwa, chodzi o zapewnienie obywatelom krótszego czasu oczekiwania na orzeczenia sądu.

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia123456789NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 9

Poradnictwo prawne

Reklama
Reklama
Konwencja o Prawach Dziecka

Skarga do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Europejska konwencja o wykonywaniu praw dzieci

Urlop ojcowski. Informator---------------------------

Bezpłatne, telefoniczne konsultacje prawników: - w poniedziałki w godz. 16-18 pod numerem 697 032 984 lub w godz. 18-20 pod numerem 608 331 719
- we wtorki w godz. 16-18 pod numerem 666 361 327
- w środy w godz. 16– 18 pod numerem 603 888 456
- w czwartki w godz. 16-18 pod numerem 512 677 606 lub w godz. 18-20 pod numerem 500 146 122
- w piątki w godz. 15-17 pod numerem 663 115 900 lub 666 170 651

Telefoniczne konsultacje z doradcą rodzinnym/psychologiem:
- w poniedziałki w godz. 16-20 pod numerem 500 162 575

--------------------------- Indywidualne, bezpośrednie konsultacje z prawnikiem w kancelarii - zapisy od pn-pt w godz.12-18, pod nr 508 333 669 /również sms lub mail/. Konsultacje trwają godzinę, płatne 100 zł.Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, what is multiple dns. Valid XHTML and CSS.

Darmowe statystyki