Rozwód
Rozwód
Depresja dotyka coraz więcej mężczyzn PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 03 Marzec 2014 08:39

Depresja dotyka coraz większej liczby mężczyzn

fot. 123RF.COM

Jest chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Szacuje się, że w ciągu
całego swojego życia, na depresję może cierpieć nawet od 8 do
12 procent populacji. Choroba ta prawie dwukrotnie częściej dotyka
kobiety niż mężczyzn, a ogólne wyobrażenie jej symptomów sprawia,
że tą w męskim wydaniu, trudniej zdiagnozować przez co może okazać
się bardziej śmiertelna.

Zmieniony: Poniedziałek, 03 Marzec 2014 09:11
Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 23 Wrzesień 2011 20:13

Jak ograniczyć ilość rozwodów?

Antoni Szymański / ju., Gdańsk, 2011-07-27

 Jak ograniczyć ilość rozwodów

Fot. www.rozwodprzemyslto.pl

Rozwód jest silnym przeżyciem emocjonalnym. W psychologii traktowany jest jako jedno z najbardziej stresujących wydarzeń życiowych. W Polsce mamy nie tylko coraz mniej dzieci, ale coraz więcej wychowywanych jest tylko przez jednego rodzica.

Kampanię, która ma uwrażliwić na problem rozpadów związków małżeńskich podjęła Fundacja Mamy i Taty. Ma ona ogromne znaczenie ponieważ negatywne skutki rozwodów są dzisiaj niedoceniane. Upowszechnia się wzór łatwego i tzw. kulturalnego rozwodu, który ma być dobry na trudności wspólnego życia. Media nierzadko z aprobatą mówią o rozwodach, ukazując znane postaci, które kolejny raz się rozwiodły. Fundacja przygotowała specjalne spoty telewizyjne i stronę internetową (www.rozwodprzemyslto.pl).

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 23 Wrzesień 2011 20:10

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód?


Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Piątek, 23 Wrzesień 2011 20:08

 Samotnych matek jedenaście razy więcej niż ojców

 

PAP

Puls Biznesu, pb.pl, 06.03.2011

Zobacz na forum ()

4971a77c-7b5f-4068-bdb2-bb0347de1462

 

W Polsce jest jedenaście razy więcej kobiet samotnie wychowujących dzieci niż samotnych ojców. I przeciwnie niż w UE, więcej jest w Polsce rodzin z dziećmi niż bezdzietnych - podał Eurostat przed nadchodzącym Dniem Kobiet, obchodzonym w tym roku po raz setny.

Eurostat porównał skład gospodarstw domowych w różnych krajach UE. Okazało się, że w Polsce tylko 0,3 proc. z nich składa się z samotnych ojców z dziećmi. Samotne matki stanowią 3,3 proc. W całej UE ojców samotnie wychowujących dzieci jest proporcjonalnie więcej: stanowią 0,5 proc., podczas gdy samotne matki - 3,7 proc. wszystkich gospodarstw domowych.


Najwięcej matek wychowujących samotnie dzieci jest w Estonii (7 proc.), Wielkiej Brytanii (6,7 proc.) oraz na Litwie i Łotwie (5,5-5,6 proc.). Najwięcej samotnych ojców - na Litwie (1 proc.) i nieco mniej w Luksemburgu, Estonii, Belgii i Francji.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Poniedziałek, 01 Sierpień 2011 21:39

 

Informacja z 17 czerwca 2011r w sprawie podpisania przez Pana Prezydenta

zmian w  ustawie - Kodeks postępowania cywilnego, dot. uregulowania wykonywania orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów z dziećmi.

 

Zasadniczym celem przedmiotowej ustawy jest kompleksowe uregulowanie problematyki wykonywania orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów z dziećmi. Podkreślenia wymaga, że rozwiązania w zakresie przymuszenia jednego z rodziców, który nie stosuje się do sposobu kontaktów z dzieckiem ustalonego przez sąd do respektowania tego orzeczenia, funkcjonujące w ramach dotychczasowego stanu prawnego były krytykowane za brak efektywności. Mając na uwadze powyższe, ustawodawca – w celu doprowadzenie do respektowania orzeczeń sądowych ustalających kontakty obojga rodziców z dzieckiem - wprowadza przedmiotową nowelizacją uregulowania, służące zwiększeniu skuteczności stosowanych środków i mające umożliwić sądowi - w sytuacji niewykonywania lub nieprawidłowego wykonywania orzeczenia, zareagowanie w sposób adekwatny do zróżnicowanych stanów faktycznych, zgodnie z zasadą nadrzędności dobra dziecka.

Uchwalona ustawa dodaje do Kodeksu postępowania cywilnego nowe przepisy, tj. oddział 6 Sprawy dotyczące wykonywania kontaktów z dzieckiem.

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie postępowania składającego się z dwóch etapów: w przypadku niezastosowania się do orzeczenia ustalającego kontakty, sąd wydaje postanowienie o zagrożeniu nakazem zapłaty oznaczonej kwoty pieniężnej, na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem, jeżeli zaś zobowiązany nadal nie stosuje się do orzeczenia, sąd nakaże zapłatę za każde naruszenie obowiązku.

Uszczegółowienie wprowadzonych nowelizacją zasad zawierają przepisy dotyczące: podstawy wszczęcia postępowania, stwierdzania wykonalności orzeczenia z urzędu, a także uznania za tytuł wykonawczy prawomocnego postanowienia sądu bez potrzeby nadawania klauzuli wykonalności. Za bardzo istotne i trafne rozwiązanie należy uznać zapewnienie w postępowaniu udziału osoby zobowiązanej. Wysokość sumy pieniężnej, o jakiej mowa, jest ustalana przez sąd w zależności od sytuacji majątkowej osoby dokonującej naruszenia oraz stosownie do liczby naruszeń.

 www.prezydent.pl

 

Więcej…
 
« PoczątekPoprzednia123456789NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 9

Poradnictwo prawne

Reklama
Reklama
Konwencja o Prawach Dziecka

Skarga do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu

Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Europejska konwencja o wykonywaniu praw dzieci

Urlop ojcowski. Informator---------------------------

Bezpłatne, telefoniczne konsultacje prawników: - w poniedziałki w godz. 16-18 pod numerem 697 032 984 lub w godz. 18-20 pod numerem 608 331 719
- we wtorki w godz. 16-18 pod numerem 666 361 327
- w środy w godz. 16– 18 pod numerem 603 888 456
- w czwartki w godz. 16-18 pod numerem 512 677 606 lub w godz. 18-20 pod numerem 500 146 122
- w piątki w godz. 15-17 pod numerem 663 115 900 lub 666 170 651

Telefoniczne konsultacje z doradcą rodzinnym/psychologiem:
- w poniedziałki w godz. 16-20 pod numerem 500 162 575

--------------------------- Indywidualne, bezpośrednie konsultacje z prawnikiem w kancelarii - zapisy od pn-pt w godz.12-18, pod nr 508 333 669 /również sms lub mail/. Konsultacje trwają godzinę, płatne 100 zł.Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, what is multiple dns. Valid XHTML and CSS.

Darmowe statystyki